Žabí hotel

Skokan ostronosý je dnes vzácným obojživelníkem. Nejen jemu chybí v krajině vhodné útočiště, čisté tůně a rybníky. Máte na zahradě jezírko nebo je ve vašem okolí příhodná vodní plocha. Potěšte živočichy malým příbytkem, odvděčí se vám.

Pořádek, kam se podíváš

Dnešní zahrady i parky jsou často až příliš „uklizené“. Téměř všude je na krátko posekaná tráva, nikde žádná „divočina“, hustší keřík, hromádka kamenů a větví. Někteří zvířecí obyvatelé si pak těžko hledají úkryt. Teď na jaře můžete snadno pomoct. Než začne vše růst, vytvořte domky (nejen) pro žabky. Stačí pár starých květináčů nebo misek z mrazuvzdorné keramiky.


1. KROK: Děti jako výtvarníci vyzdobí květináče. Stačí pastelky (akvarelky, nebo progressky skvěle drží), tužka či voskovky. Malovat mohou děti z vnější i vnitřní strany. Jakou tapetu budou mít asi rád žabky uvnitř? My zvolili mouchy a srdíčka.


2. KROK: Děti jako průzkumníci hledají vhodné místo. Kde je klid, stín a alespoň trochu vlhko. Někdy to chce chvilku času a delší pozorování i vyjednávání, kde může být „žabí divočina“.


3. KROK: Děti jako stavitelé umístí květináče či keramické misky na vybraná místa. Vhodné je vyhrabat malou jamku, lehce zahrabat květináč nebo položit misku a přehrnout listím, větvemi. Vytvořit na vrchu ochranou „peřinu“. Případně umístit květináče do míst, kde později zarostou do husté vegetace.


4. KROK: Děti jako pozorovatelé mohou v průběhu sezóny zkoumat, zda a kdo jejich domek obydlí. Jen pozor při průzkumu. Zabydlet se tu mohou nejen žabky, ale i pavouci, drobní savci, hlemýždi atd. Pokud jste vybrali příliš suché místo, je možné, že si ho za svůj domov vybrali vosy. I ty je krásné pozorovat, jen raději z bezpečné vzdálenosti.


Hledáte další tvořivé hry? Zkuste tyto: KŮROVEC JAKO UMĚLEC nebo KAMENNÉ HRY


Autor: Svobodná hra

Vloženo Od
Tags: pozorování jaro tvoření

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.