Odborníci

Za každým videem i hrou stojí odborníci, kteří mají rádi přírodu a vědí, jak ji přiblížit lidem. Svou práci milují, a proto ji dělají dobře. Výsledek stojí za to. Seznamte se s některými z nich.

 

Garanti Minut z přírody

Celkem dvacítka ochranářů a přírodovědců ze všech koutů České republiky se stala odborným garantem každé natočené minuty. Představujeme vám některé z nich.


Radek Drahný

tiskový mluvčí Správy KRNAP
fotograf

Krkonoše jsou z vědeckého hlediska jedním z nejprobádanějších pohoří České republiky a z krajinářského hlediska snad tím nejfotografovanějším. Mám štěstí, že jsou i mým domovem. Do hor se vydávám nejenom za pracovními povinnostmi, ale také s fotoaparátem v ruce za všemi jejich náladami. Při vzniku Minut z přírody se tak podařilo spojit mou profesi s mým koníčkem.


Vlastimil Peřina

ekolog, AOPK ČR, Správa CHKO Železné hory

Odbočte z cesty, prolezte křovím, zastavte se, nadechněte. Jděte za zvukem, za vůní nebo jen tak. Rozhlížejte se, občas i zpátky. Čím dál budete od města, tím více bude v noci hvězd. Vezměte někoho s sebou. Už není čas čekat. Jedna minuta nestačí... 


 

Roman Mlejnek

speleolog a entomolog
dobrodruh

Miluji jeskyně, lesy a ticho. Vstupuji tak do světa, kde se zastavil čas.

 


Dále se na Minutách z přírody podíleli: František Jaskula, Václav Sojka, Jaroslav Obermajer, Jiřina Gaťáková, Petr Kříž, Ladislav Pořízek, Michal Servus, Stanislav Koukal, Jindřich Horáček, Josef Sternberk, Václav Hlaváč, Jiří Hušek, Jan Kos, Petr Lazárek, Tomáš Peckert, Jiří Budeš


 

Autoři aktivit a her 

Bezedné studnice originálních nápadů, jak s dětmi objevovat krásy přírody a nemuset při tom na daleké výpravy. Příroda je všude kolem nás, stačí se jen rozhlédnout.

 

Alice Jirásková

vedoucí projektu Jděte ven

Víte, co se stane, když se rodina „odloguje“ a vyrazí do přírody? Zdánlivě obyčejné zážitky, které spolu jako rodina prožijete, se mohou stát historkou, která děti provází celý život.

 


 

Justina Danišová

autorka portálu Svobodná hra

Děti potřebují každý den svobodný prostor a čas si hrát. Každé jinak. Svobodná hra má tajemství, učí děti právě to, co potřebují.

 

 


Jana Červenková

autorka blogu S dětmi v báglu

Jsem maminkou dvou malých dětí, s nimiž ráda trávím čas v přírodě. Své zážitky z cest, zejména po České republice, sdílím již třetím rokem formou blogu. A protože hodně mých cest směřuje do Českosaského Švýcarska, rozhodla jsem se vydat tištěného průvodce pro rodiny s malými dětmi, který rodičům usnadní plánování rodinných výletů právě v této oblasti. 

 

​​​​​​

Martin Kříž

vedoucí pobytového ekocentra Chaloupky Kněžice

Pobytu dětí venku v přírodě se věnuji celý život, ať už dobrovolně jako vedoucí oddílu, táborů, šéf dětské organizace a nebo profesionálně jako vedoucí ekocentra. Vzdělávám kantory a píšu metodiky, které pomáhají učitelům i oddílovým vedoucím učit a vzdělávat se v zahradě a v přírodě. Tvořím výukové programy pro děti a snažím se všemi prostředky motivovat učitele, aby vyšli s dětmi ven do přírody a učili se s nimi venku.

 

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.