Ledovcová jezera

Šumavská ledovcová jezera vznikla pohybem ledovců na konci třetihor. Zkuste si na toto období zahrát hned, jak se venku trochu oteplí. Písek, voda, kameny, nádoby, klacíky, to vše budete potřebovat.

Děti v roli ledovců

S blížícím se jarem se blíží i písková sezóna. Až děti otestují všechny bábovky, můžete jim nabídnout nové tvoření. Mohou se z nich stát ledovce z dávných dob, které byly tak obrovské, že svým pohybem měnily krajinu pod sebou. Jako ledovce mají děti ohromnou sílu přemisťovat na velké vzdálenosti malé, velké i obrovské kameny (tzv. bludné balvany). Na některých místech se ledovcem přenášený materiál hromadil a mohly vzniknout i prohlubně a hráze. Jak ledovec postupně ustupoval a odtával, naplnil prohlubně tající vodou z ledovce. Tak (zjednodušeně) vznikaly ledovcová jezera.

 


Aby voda neutekla

Samotný písek na pískovišti moc vody neudrží, proto je třeba dětem nabídnout nějakou nádobu nebo igelit. Pak už malí stavitelé jistě vše zvládnou sami. Vytvořit jámu dle velikosti nádoby či igelitu. Zakrýt okraje nádoby nebo připevnit konce igelitu kamínky. Vzniknout tak jedna nebo více hrází a hurá na napouštění (ideálně dešťovou) vodou.


Ideální spojení

Voda a písek jsou pro děti skvělá kombinace. Někdo si začne hrát hry plné příběhů a dobrodružství, někoho jiného baví víc bádání, testování a objevování jak voda a písek spolu fungují.


Hop do jezírka

Pokud jsou už teplejší dny, dovolte malým objevitelům i pořádnou cákající louži. Tolik zábavy a radosti na malém místě jen tak nezažijete. A možná vás zlákají ať se k nim přidáte.


A v létě zkuzte VELKOLEPOU VODNÍ BITVU!


Autor: Svobodná hra

Vloženo Od
Tags: voda jaro tvoření

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.