Poklady přírody

Ostružiník moruška je bezesporu pokladem krkonošské přírody. Jaké poklady máte za domem vy? Zahrajte si jednoduchou hru na hledání drobných přírodnin. Připravte si doma seznam, jděte ven a hledejte.

Kouzelně jednoduchá hra na ven

Tato varianta hry na hledání pokladů k nám přišla z USA a v angličtině ji najdete pod názvem „scavenger hunt“. Princip je velmi jednoduchý. Stačí vymyslet seznam věcí, které mají účastníci hry, buď jednotlivě, nebo v týmech, najít. Vyhrává ten, kdo najde vše ze seznamu v nejkratším časovém limitu. 

Hra upravená na venkovní prostředí podněcuje zvídavost a pomáhá při objevování rozmanitostí přírody všemi smysly. Baví se u ní děti i dospělí a lze ji hrát kdekoliv: na zahradě, v parku, po cestě na výlet… Kouzlo hry je v tom, že při stejném zadání pokaždé dojdete k jinému výsledku.


Příprava:    

  • seznam věcí ke hledání
  • krabička, pytlíček na nalezené poklady

Jak na to:

Základem je seznam, který může mít různé provedení. Buď klasicky napsaný na papíře k rozdání všem účastníkům hry, nebo nakreslený křídou na chodník. Pro menší děti se hodí ukázka předmětů, které mají hledat. Určitě přijdete na další možnosti, jak seznam kreativně pojmout. Nezapomeňte děti vybavit krabičkou nebo pytlíčkem, do kterého budou poklady sbírat. Nám se osvědčilly obaly od vajíček.


Upozornění:

Před zahájením je vhodné si s dětmi popovídat o respektování přírodního prostředí. Při hledání pokladů v přírodě bychom se měli chovat citlivě, abychom ji svými aktivitami co nejméně ničili. Třeba když hledáme kytičku, není nutné utrhnout celou rostlinu, stačí jen jeden kvítek.


Další varianty hry:

  1. Přiřaďte každé věci ze seznamu bodové hodnocení podle toho, jak je složité ji najít. 
  2. Místo seznamu určete každému týmu jednu barvu. Vyhrává tým, který najde nejvíce věcí ve své barvě.
  3. Místo sbírání pořizujte fotky. Tato varianta přijde vhod v oblastech s chráněnými druhy rostlin, které se nemohou trhat. Do seznamu pak můžete přidat i zvířata, hmyz nebo věci, které sbírat nelze.

Autor: Jděte ven

Vloženo Od
Tags: pohyb

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.