Pexeso poslepu

V jeskyni, o které je i naše video, je většinou tma jako v pytli. Najednou musíme zapojit i jiné smysly než zrak, třeba hmat. Bez toho se neobejdete ani v naší hře vhodné do přírody. Ideální zpestření na výletě nebo při jarním úklidu.

Pexeso, jak ho neznáte

Chystáte se s dětmi na výlet nebo dokonce na tradiční jarní úklid - Ukliďme Česko, který letos připadá na sobotu 6.dubna

Přibalte si látkovou tašku nebo pytlík a až dětem dojde dech nebo nápady, co by mohly venku ještě prozkoumat, postavit nebo uklidit, vytáhněte eso z rukávu, tedy hru jménem pexeso poslepu.

Jak na to?

Na vhodném místě se všichni rozeběhnou a pokusí se najít různorodé dvojice co nejpodobnějších přírodnin (šišky, kůru, větvičky, jehličí, oříšky, plody, kameny atd.). Jediné pravidlo, které je třeba dodržovat: Nic zbytečně netrhejte, vybírejte radeji suché, odpadlé nebo již zdřevnatělé části rostlin.

Na šátek, kmen, pařez či jiné přehledné místo vyskládáme všechny dvojice přírodnin a vybereme dle věku a schopností hráčů počet dvojic (např. u nejmenších dětí  můžeme vybrat na začátek jen dvě dvojice hodně odlišných přírodnin: 2 šišky a 2 větvičky, později můžeme přidávat další dvojice).


Jdeme hrát pexeso 

Pravidla jsou stejná, jen místo zraku používáme hmat. Pytlík s přírodním pexesem si postupně předáváme a hledáme uvnitř dvojice přírodnin. Kdo najde správnou dvojici, může hrát 2x.

TIP 1: Hru můžete hrát i za chůze, při dlouhé a ne tak zábavné cestě.

TIP 2: Trochu těžší varianta je, nejen nahmatat dvojici přírodnin, ale i určit o co jde.


K jarním úklidům se dále hodí: HŘBITOV ODPADKŮ, HRA NA ODPADLÍKY


Autor: Svobodná hra

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.