Hřbitov odpadků

Mrtvý luh - rozsáhlé údolní rašeliniště - je tajemstvím zahalené místo v podhůří Šumavy. Toužíte po svém vlastním tajemném místě? Vyrobte si hřbitov odpadků a pozorujte, za jak dlouho se z jablka stane kompost a jestli se rozloží i plastový kelímek.

Co se děje s odpadky, které vyhazujeme? 

Za jak dlouho se stane z ohryzku jablka kompost a jak je na tom plastový kelímek? Zakopejte nyní poklad s odpadky a na jaře jej zkuste zase vykopat.


Určitě tušíte, že řada odpadků se v přírodě rozkládá jen velmi těžko, některé se nerozloží vůbec. Nelíbí se vám to. Máte jedinečnou příležitost něco s tím udělat. Připojte se k celorepublikové akci Ukliďme Česko, která vypukme v sobotu 15.9. Tento den je zároveň celosvětovým úklidovým dnem a to už je opravdu velká výzva!Na chvíli hrobařem

Není to žádná velká věda, stačí vám k tomu pár věcí a hlavně odpadků.

Příprava:

 • vzorky odpadků z:
 1. papíru: noviny, papír, ubrousek;
 2. nápojového kartonu: krabička od džusu nebo mléka;
 3. plastu: pytlík, taška, kelímek od jogurtu;
 4. kovu: plechovka, alobal od čokolády,hliníkové víčko od jogurtu;
 5. skla: zavařovací sklenice, lahev, zrcátko;
 6. biodpadu: ohryzek jablka, list, banánová slupka,
 • prkno, 
 • hřebíky,
 • ​kladívko,
 • rýč,
 • deník a tužku.

Jak na to:

Připravte si odpadky, které chcete použít pro experiment (ze seznamu stačí vybrat jen několik vzorků, není nutné použít všechny). Společně s dětmi vyberte místo, kam odpadky „pohřbíte“. Odpadky přitlučte na prkno hřebíkem. Ty ze skla položte na prkno volně nebo si z hřebíku udějte háček, na který zavěsíte například sklenici. Do deníku si napište nebo zakreslete pořadí odpadků na prkně. Vykopejte díru

Teď už jen vykopat dostatečně širokou a hlubokou díru, aby se do ní prkno s odpadky vlezlo a vše zasypejte hlínou. Nezapomeňte „hřbitov“ označit klacíkem nebo kamenem. Odpadky nechejte odpočívat minimálně šest měsíců než je zkontrolujete.

Co dělat bez zahrady?

Když nemáte možnost odpadky zakopat do země, naskládejte je do papírové krabice a zasypejte je hlínou. „Hřbitov odpadků v krabici“ schovejte na stinné místo na zahradě nebo u domu a zakryjte ho třeba prknem, aby v něm nemohli slídit psi, kočky nebo hlodavci.

Tip pro nedočkavé badatele

Odpadky můžete zkontrolovat i dřív než za šest měsíců, už po pár týdnech lze například pozorovat rozpadající se bioodpad.

Svá zjištění můžete porovnat s již existujícími daty, která naleznete ZDE.


Máme pro vás i jednu úklidovou hru. Zkuste LOV NA ODPADLÍKY.

Autor: Jděte ven

 

Příloha ke stažení
Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.