Plody přírody

Září, čas hojnosti, vše dozrává a my můžeme sklízet plody přírody. Nemusíme mít vlastní zahrádku, stačí vyrazit do parku na ořechy, na mez pro šípek. Špendlíky jsou všude kolem. Pokud však zatoužíte po málo známé oskeruši, navštivte Bílé Karpaty.

Plánujte své výpravy podle toho, kdy a kde co dozrává.

Pak máte o svačinu postaráno!

Báječně vám k tomu poslouží HERBÁŘ a MAPA iniciativi Na ovoce, která mapuje přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek.


Šípky 

Při sbírání je možné i ochutnávat. Tvrdé šípky stačí rozpůlit a vydlabat semínka s chloupky, dužnina plná vitamínů je vaše. Změklé šípky je naopak lepší jen jemně odtrhnout od šťopky a lehce vymáčknout tekutou část (semínka a chloupky lezou ven většinou až na konec, nebo při silnějším stlačení). Je jasné, že děti vydrží trhat jen chvíli, a tak doporučujeme spíš kratší čas u keře a delší čas si venku hrát. Pak máte důvod vyrážet ven hned několikrát a to se hodí. Doma stačí nasypat šípky na plech a v lehce otevřené troubě, zapnuté na co nejnižší stupeň, pomalu sušit. Pak nasypat do sklenice a těšit se na čaj.
Švestky a špendlíky

Během cest k šípkovým keřům určitě narazíte i na zralé švestky nebo špendlíky. Doporučujeme natrhat, a pokud nesníte hned, máte příležitost k dalšímu sušení nebo zadělání na švěstkové knedlíky. Mňam!


Hrušky a jablka

Děti možná objeví, že plané ovoce je často méně sladké. Ale na křížaly se hodí skvěle. Tak loupejte, krájejte, sušte v sušičce, troubě nebo klidně jen tak na topení. Pak už jen společně ochutnávejte, zda je ten správný čas, zda už křupou...


Slunečnice

Pokud máte příležitost, sbírejte dozrálé slunečnice na zahrádce či v přírodě. V suchu usušte a uschovejte na zimu. Pak stačí celý dozrálý květ plný semínek položit na vhodné místo (bezpečné proti kočkám) či zavěsit na větev stromu. Najednou máte krmítko včetně lístků do první řady nového dokumentu ze života ptáků.Při vašich sběračských výpravách si nezapomeňte hrát.

Třeba tématicky na SYSLÍ RODINKU nebo na STROMOVOU BÁBU


Autor: Svobodná hra

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.