Syslí rodinka

Děti milují běhavé hry. Když je navíc potřeba zachránit sebe nebo někoho jiného, je to hit! Vyzkoušejte si roli sysla, na kterého v přírodě často číhá nebezpečný dravec. Hra se hodí, když je vás na výletě nebo na zahradě víc, ale jde to i ve dvojici.

Domluvte si pravidla hry

Nejprve si vyznačte hrací území, kam až můžete běhat. Pak si syslí rodinka (obvykle děti) rozmístí několik děr – vchodů do svých nor. Díry mohou označovat batohy, mikiny, hromada větví, kameny atd. Pak je třeba domluvit se, co bude syslí potrava. Něco, co je v místě lehce dostupné ve větším poštu – šišky, kamínky, větvičky, borůvky, maliny atd.


Vytvořte si zásoby na zimu

Syslí rodinka má jednoduchý úkol, vytvořit si zásoby na zimu. Proto postupně vybíhají ze svých doupátek, seberou něco k snědku a rychle se běží schovat do nejbližší nory. Syslové mají své chodby v podzemí propojené a tak se mohou děti zachránit v kterékoli noře. Zásoby (šišky, kamínky, borůvky) nechají na hromadě u batohu a pokud je bezpečno, vyběhnou znovu.


Pozor na dravce

Ale pozor: na syslí rodinku číhá dravec (ideálně rodič nebo některé z větších dětí). Čeká na okrajích hracího pole, jakoby sedí na stromě a vyčkává, pozoruje. Pokud se rozeběhne a některé z dětí  chytí, odnese si ho do svého hnízda nebo ho hned sní a dítě chvilku nehraje. Po domluveném čase se může opět do hry vrátit, např. se narodí nové mládě v nejbližší noře.


Naše doporučení

Pravidla si můžete upravit podle svých potřeb, místa a počtu. Není nutné hru dohrát, jde spíš o legraci a zážitek nebezpečí, které děti baví. Děti obvykle preferují být honěny, než hrát dravce, který honí. Ale i tak doporučujeme prohodit si občas role a dopřát dětem, ať si vyzkouší roli dravce. Některé si hru v kůži dravce užijí velkolepě. Mohou si vytvořit i křídla pro silnější zážitek. 


Her do přírody není nikdy dost.

Zkuste HONIČKU ZA STROMOVOU BÁBOU, díky které se zábavnou formou naučíte nové stromy.


Autor: Svobodná hra
 


 

Vloženo Od
Tags: pohyb zvířata

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.