Klimatická inverze

V Národního parku České Švýcarsko se setkáváme s vcelku ojedinělým jevem. V nejnižších polohách, na dně roklí, dochází k hromadění studeného vzduchu a naopak na vrcholcích skal k velkému zahřívání. Klimatická inverze je na světě!

Kam vyrazit pozorovat inverzi?

Radí Jana z cestovatelského blogu S dětmi v Báglu


Do schodů se zapotíte

Místem, na kterém je krásně zachycena klimatická inverze, je známá Mariina vyhlídka v Jetřichovicích. Ač k jejímu zdolání stačí absolvovat necelé dva kilometry, což se jeví jako půlhodinová procházka s rukama v kapsách, nepatří tato trasa k těm nejsnazším a při výstupu se možná poměrně zapotíte! Velké množství schodů se však paradoxně může stát vaší velkou výhodou, protože řada dětí preferuje takto členitý terén před monotónními úseky, které se zdají nekonečné.

Mariina vyhlídka v Jetřichovicích

Foto: S dětmi v báglu


Více prostoru pro zábavu

S malými dětmi však najdete i jiná místa mnohem snáze dostupná, která nabízí též krásné výhledy a možnost zachytit tento klimatický jev.  Mou srdeční záležitostí je Křížový vrch v Rynarticích. Místo vyhledávané fotografy, které si však uchovává stále svůj klid a anonymitu. Odkud je nejen krásný výhled na všechny Jetřichovické vyhlídky, ale skýtá i spoustu možností pro dětskou zábavu. Koho by nebavilo pustit se po louce střemhlav dolů s kopečka, pouštět tu draka, válet sudy nebo hledat v korunách stromů malované ptačí budky? A vyběhnout na kopeček zvládnete opravdu za chvilku. Bez jediného schodu. A hlavně - bez davů lidí.  

Křížový vrch v Rynarticích

Foto: Hrajeme si jinak


Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku?

Máme:

 

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.