Sklenobýl je po právu nazýván vzácnou a tajemnou orchidejí. Přiznejme si však, že i obyčejné rostliny a živočichy často neznáme jménem. Až se vás dítě v přírodě zeptá, co to je, už nemusíte být zaskočeni. Přinášíme vám přehled určovacích klíčů.
Děti jsou přirozeně zvídavé a tuto otázku při toulkách přírodou slýcháme poměrně často. Je dobré, když dětem dokážeme poskytnout odpovědi na jejich všetečné otázky, ale nic není ztraceno ani v případě, že přírodu nemáme zcela v malíčku.
Společné procházky přírodou jsou příležitostí k tomu, abychom se přírodu učili poznávat společně s dětmi. Nestyďme se přiznat, že neznáme odpověď na některou z otázek našich dětí, zkusme ale vždy nabídnout řešení – že to zjistíme doma v příručce nebo encyklopedii o přírodě, na internetu apod.
Můžeme si domů s sebou vzít malý vzorek (list, peříčko apod.) nebo si rostlinku či živočicha vyfotografovat. Buďme důslední, pokud slíbíme odpověď, pokusme se ji doma, ideálně společně, vyhledat.
Praktickým a skladným pomocníkem do přírody jsou určovací klíče a malé skládací atlasy, které vydávají různé organizace zaměřené na environmentální výchovu a ochranu přírody. Jsou lehké, takže není problém je dát do dětského batůžku, mnohé i do kapsy, a vzít s sebou na výlet. Využití najdou už po cestě do přírody, kdy pomohou zkrátit čas při cestě autem nebo vlakem.
Vlastnoručně vyrobená pomůcka do přírody určitě udělá radost zejména mladším dětem. Do svého atlasu můžete zařadit rostliny a živočichy, které vídáte na výletech nejčastěji. My jsme pro tento účel využili starší plakát. Pro opakované použití v přírodě je vhodnější listy zalaminovat a připevnit k sobě. K tomu dobře poslouží kovový kroužek na klíče nebo karabinka.
Příručky na zahradu
Příručky do lesů, luk, stepí
Příručky k vodě - tůňky, jezírka, rybníky, řeky, potůčky
Přiručky k rašeliništi
Autor: Jděte ven
Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.