Klíč k přírodě

Sklenobýl je po právu nazýván vzácnou a tajemnou orchidejí. Přiznejme si však, že i obyčejné rostliny a živočichy často neznáme jménem. Až se vás dítě v přírodě zeptá, co to je, už nemusíte být zaskočeni. Přinášíme vám přehled určovacích klíčů.

„Mami, tati, co to je?"

Děti jsou přirozeně zvídavé a tuto otázku při toulkách přírodou slýcháme poměrně často. Je dobré, když dětem dokážeme poskytnout odpovědi na jejich všetečné otázky, ale nic není ztraceno ani v případě, že přírodu nemáme zcela v malíčku.


Učme se společně

Společné procházky přírodou jsou příležitostí k tomu, abychom se přírodu učili poznávat společně s dětmi. Nestyďme se přiznat, že neznáme odpověď na některou z otázek našich dětí, zkusme ale vždy nabídnout řešení – že to zjistíme doma v příručce nebo encyklopedii o přírodě, na internetu apod.

Můžeme si domů s sebou vzít malý vzorek (list, peříčko apod.) nebo si rostlinku či živočicha vyfotografovat. Buďme důslední, pokud slíbíme odpověď, pokusme se ji doma, ideálně společně, vyhledat.


Určovací klíče a miniatlasy

Praktickým a skladným pomocníkem do přírody jsou určovací klíče a malé skládací atlasy, které vydávají různé organizace zaměřené na environmentální výchovu a ochranu přírody. Jsou lehké, takže není problém je dát do dětského batůžku, mnohé i do kapsy, a vzít s sebou na výlet. Využití najdou už po cestě do přírody, kdy pomohou zkrátit čas při cestě autem nebo vlakem.


Co si vyrobit svůj vlastní miniatlas? 

Vlastnoručně vyrobená pomůcka do přírody určitě udělá radost zejména mladším dětem. Do svého atlasu můžete zařadit rostliny a živočichy, které vídáte na výletech nejčastěji. My jsme pro tento účel využili starší plakát. Pro opakované použití v přírodě je vhodnější listy zalaminovat a připevnit k sobě. K tomu dobře poslouží kovový kroužek na klíče nebo karabinka. 


Přehled klíčů a miniatlasů 

Příručky na zahradu

Příručky do lesů, luk, stepí 

 • Les, živočichové, NP Šumava
 • ​Les, rostliny, NP Šumava 
 • Bezlesí, rostliny a živočichové, NP Šumava 
  Přestože je tyto tři vějířky jsou zaměřené na druhy přítomné v oblasti NP Šumava, své využití najdou i v jiných oblastech. 
 • ​Na stopě, LIPKA
  Praktický sešit velikosti A5, ve kterém je prostor pro vlastní záznamy a vejde se do každého baťůžku.
 • ​Prostřeno v přírodě; LIPKA
  Přehled základních jedlých druhů divoce žijících rostlin a jedlých plodů. 
 • Atlas mechorostů, Chaloupky 
  Skládačka, která se s ohledem na svou velikost vejde spíš do většího batohu, obsahuje základní druhy mechů a je vhodná i na procházky zimním lesem. 
 • Atlas pupenů, Chaloupky  
  Skládačka k určování dřevin v zimním stavu. 
 • Stromy a keře v našich lesích, parcích a zahradách, Lipka
  Jde o skládačku, která pomůže k snadnému určení dřevin, se kterými se setkáváme v okolí našich domovů.

Příručky k vodě - tůňky, jezírka, rybníky, řeky, potůčky

Přiručky k rašeliništi


Autor: Jděte ven

Vloženo Od
Tags: pozorování rostliny

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.