Jelení říje

Na podzim svádějí jeleni tvrdé souboje o přízeň laní. Milostný rituál má svá pravidla. Králem říjiště může být jen jeden "hlavní" jelen, nazývaný též "vladař" nebo "výbojník". Získat ho znamená porazit jeleny slabší.

Hurá do boje

Nemusíte mít parohy, abyste mohli zažít souboj o krále jelenů. Pro naši bojovou hru bude potřeba jen vyznačit pole, klidně mu říkejte "říjiště". Pokud jste doma, nabízí se udělat bojový ring třeba z koberec. Bezpečnější varianta boje doma je, kleknout si na kolena a zápasit, kdo koho položí na lopatky. Venku se ale bojuje lépe a tak neváhejte vyrazit do parku, na louku nebo do lesa.

Hop na kládu

Venku je spousta místa a tím pátem i více možností, kde bojovat. Mnohem více legrace si užijete, pokud budete svádět souboj na kládě nebo třeba na okraji pískoviště. Skvěle tak posílíte vaši rovnováhu.

Během zápasu se určitě neubráníte hlasových projevů, nechte jim volný průběh. Podporujte hravou bojovou i bezpečnou atmosféru. Jde o vyplavení adrenalinu, ale i endorfinů.

I jeleni během říje vydávají rozličné zvuky. Podle jejich intenzity se nazývá hlučná, hlásná nebo naopak tichá.
Nejste bojovníci, nevadí

Zkuste si na jeleny zahrát trochu jinak. Najděte si větve, krásné paroží, kterým se ozdobíte.  


Tip na výlet

Chcete se o životě jelenů dozvědět více? 

Necelé dva kilometry od Kvildy bylo nedávno otevřené návštěvnické centrum věnované především jelenům a rysům. Více ZDE.

Výběhem s jeleny o rozloze 9 hektrarů prochází naučný orkruh s vyvýšenými pozorovacími přístřešky. Mimo výběh pokračuje stezka, kde se s jeleny a dalšími obyvately lesa blíže seznámíte. Součástí je i výběh rysa - dalšího divokého obyvatele Šumavy. 

POZOR: V průběhu jelení říje od 10. září do 15. října bude veřejnosti uzavřený výběh s jeleny.Milujete hry na zvířátka, tak zkuste BYDLET JAKO JESTŘÁB.

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.