Vzácní šplhavci

Vyzobávání larev není žádná legrace, chce to šikovný zobáček, ale i jazýček. Ať už jste doktor stromů jako třeba datel, požírač larev brouků jako strakapoud, nebo dokonce mravenčí gurmánka žluna. Zahrajte si na ně!

Věděli jste, že ptáci mají jazýček?

Šplhaví ptáci se živí především ve dřevě ukrytými larvami. Nětřeří dokonce zbožňují mravence, jejich vajíčka, larvy a kukly. Třeba taková žluna, podobně jako datlové a strakapoudi šplhá po stromech, ale na rozdíl od nich často poskakuje po zemi a rejdí zobákem v mraveništi. Na její lepkavý a velmi dlouhý vychlípitelný jazyk se mravenci lepí jako na mucholapku.

Pojďme si zahrát na žlunu

Děti se tak zábavnou hrou naučí, jakým způsobem si obstarávají ptáčci potravu. 

Pomůcky:

Burizony a misky, atlas ptáků ( nepovinně ). Žádnou další přípravu nebudete potřebovat.

Jak na to:
Podle počtu dětí nachystáme misky a do každé z nich stejný počet burizonů, které představují mravenčí vajíčka a kukly. Děti je pak musí svým jazýčkem co nejrychleji sesbírat. U toho mají ruce za zády - stejně jako ptáci, nemohou si pomáhat rukama. Vítězem se stává ten, kdo bez použití rukou, pouze jazykem, vyprázdní první celou misku.Ptejte se:

Jaké další způsoby získávání potravy u ptáků ještě znáte? 

Jak mají k získávání potravy přizpůsobený zobák? 

Jak vypadá žluna, datel, strakapoud? Podívejte se na video nebo do atlasu ptáků.


Tip navíc:
Podobně si můžeme hrát na volavku, která svou potravu (např. rybu) napichuje na svůj ostrý zobák, jako by to byla harpuna. V tomto případě použijeme k nabodávání burizonů párátka. Napichovat se smí jen jednou rukou, druhá zůstává za zády.


Fascinuje vás ptačí svět? Nahlédněte více do PTAČÍHO ŽIVOTA.


Autor: Jděte ven

Vloženo Od
Tags: zvířata

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.