V některých částech řeky Bečvy se zachovala štěrková řečiště, která jsou díky členitému dnu ideálním prostředím pro život raků a mnoha druhů ryb. I v jiných vodách to pěkně žije, možná nenarazíte na raka, ale buchanku. Že ji neznáte?
Najděte s dětmi stojatou vodu, tůň, rybník, postačí i větší kaluž nebo i nádrž na dešťovku v zahradě či zahradní jezírko. S pomůckami, které vám podrobně představíme, snadno vodní bezobratlé živočichy ulovíte, bezpečně umístíte do pozorovací misky a určíte.
Zařízení na odchyt planktonu z vodního sloupce. Velikost oka je 0,25 mm, jde tedy o jemnou planktonku, která je schopna zachytit i drobné buchanky a perloočky. Proto se s planktonku musí pracovat právě jen a pouze ve volné vodě, nenabírat nepořádek z hladiny, ani nerýt ve dně. Pokud nebudete dodržovat tato pravidla, může se planktonka i když je z pevného materiálu, roztrhnout. Pokud se vám síťka ucpe listím a bahnem, otočte ji naruby a lovte dál. Nalovený materiál překlopte do bílé misky s čistou vodou (planktonku otočte naruby a veškerý obsah vymyjte v misce). Planktonku koupíte v akvaristických potřebách neba na ZDE.
Cedník je určen pro odebírání bentosu ze dna nádrží. Můžeme jím rýt v bahně, aniž bychom ho poškodili. Obsah s nasbíraným materiálem překlopíme do bílé misky s čistou vodou a chycené druhy určíme.
Jde o klíčovou pomůcku, do které překlápíme cedníky a planktonky či další sítka. Na bílém pozadí dobře rozeznáme pohybující se členovce od kamínků, kusů dřeva a listí. Zvláště drobné živočichy nasbírané planktonkou, bentos ze dna rybníků apod. rozeznáme právě až na bílém pozadí. Pokud lovíme vodní hmyz, misku naplníme čistou vodu (nemusí být z kohoutku, ale vyberte z lokality, kde lovíte, co nejčistší vodu) a do misky pak síťky a cedníky překlopte.
POZOR: Misku se vzorky nenecháváme na přímém slunci, aby nasbíraní členovci netrpěli. Po určení jednotlivých druhů opět misku vylijeme zpět na původní místo.
Ideální zvětšení pro naše potřeby je 3x — 5x. To aby se pozorovaný hmyz dal prohlédnout celý zaráz a neutíkal moc rychle ze zorného pole. Lupa je ideální velká s velkou světelností, ale jak roste velikost lupy a její zvětšení, roste i cena a křehkost. Oblíbené jsou krabičkové lupy. Lupy ve víku mají průměr 4,5 cm, výklopná lupa nad ní má průměr 3,5 cm. Každá lupa zvětšuje dvakrát. Takže můžeme využít zvětšení 2x či 4x. Rastr na dně vám ukáže velikost pozorovaného objektu a hlavně vám živočich z krabičky neuteče.
Uvádíme odkaz na jednoduchý klíč, který vydal Rezekvítek podle holandského vzoru. Samozřejmě jde o materiály zjednodušený, nenajdete tu všechny tvory z naší přírody, klíče se specializují na vodní hmyz (ve vodě je často vysoká diverzita). Klíč najdete ZDE.
Pomůcky pro manipulaci s živočichy jim především nesmí ublížit. Ideální pinzety jsou měkké, kterými členovce uchopíte, ale nemůžete ho rozdrtit. Zvláště menší děti, které ještě nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku, mohou při zacházení s křehkým hmyzem zvířeti ublížit. Lžící přenášíme hmyz z jední misky do druhé, z misky pod lupu. Štětečkem přenášíme drobné živočichy z vody, na vlasech štětce zvířátko ulpí, nemusíme ho brát do ruky a při ponoření štětce do nové nádoby se drobný živočich dostane opět do vody.
Co třeba VELKOLEPOU VODNÍ BITVU nebo BOSONOVÁ STEZKA.
Autor: Chaloupy
Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.