Lišejník superhrdina

Lišejníky nás zvou nejen do mikrosvěta, ale také do světa superhrdinů. Objevte s dětmi, kde všude dokážou přežít. Na dřevu, kameni nebo i kovu? Přežijí mráz, vítr či žár? Vydejte se na průzkum vašeho okolí, možná vám nějaký vegetuje přímo za domem.

Lišejníkoví sousedé

Kolik máme lišejníkových sousedů? Připravte si papír, kam si společně namalujete jednoduchou mapu svého okolí. Zkuste si tipnout, kde v okolí vašeho domu by mohly být lišejníky. Své odhady zakreslete do mapy jednou barvou (např. modrou). Pak se vydejte a zmapujte skutečný výskyt lišejníků. Do batohu můžete přibalit i lupu. Místo, kde lišejníky objevíte, zakreslete do mapy jinou barvou (např. zeleně). Na závěr porovnejte své odhady a skutečnost.

Porovnávání dvou světů

Vydejte se někam dál od místa, kde bydlíte. Pokud žijete v rušném městě, udělejte si výlet do přírody a mapujte během cesty výskyt lišejníků. Pokud bydlíte v divočině, vyzkoušejte si naopak hledání lišejníků někde v betonové džungli mezi domy.

Nová veselá jména

Nalezené lišejníky si vždy prohlédněte, vyfoťte nebo nakreslete a hlavně je zkuste sami pojmenovat. Lišejníky mají krásná jména (např. dutohlávka sobí, terčovka bublinatá, mapovník zeměpisný atd.). Určitě vymyslíte nové, ještě veselejší názvy. Zapište si je do svého atlasu k obrázku, či fotkám.Výlety na vzdálená místa

Nakonec to nejlepší. Vezměte ven své oblíbené figurky a vyzkoušejte si vytvořit díky inspiraci lišejníkových superhrdinů mikrosvěty i v zimě. Světy, které vám dovolí přenést se daleko na ledovcové kry či do velehor nebo tundry a prožít tam nová dobrodružství.Autor: Svobodná hra

Vloženo Od
Tags: pozorování zima

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.