Překrásný kosatec nízký

Překrásná vůně květin inspiruje k výrobě přírodního parfému.

 

Jak voní příroda právě teď? 

Vydává víc vůně meduňka nebo jehličí z borovice? A proč některé rostliny nevoní vůbec nebo naopak voní velmi odpudivě? Zkuste nachytat vůně z vaší zahrady, parku nebo lesa do kelímku a vyrobit si svůj originální přírodní parfém. Vaše čichové buňky se rády zapojí do pořádného tréninku.

Pomůcky:

  • papírová čtvrtka na výrobu kelímku, 
  • papír na poznámky,
  • tužka.

Jak na to:

Nejdřive si poskládejte papírový kelímek na míchání parfému (jednoduchý video návod najdete ZDE). Nechce se vám do skládání? Dobře poslouží i papírový sáček nebo obyčejný papírový nebo plastový kelímem. Na zahradě, v parku nebo v lese nasbírejte vzorky přírodnin, které zajímavě voní (např. listy bylinek, okvětní lístky kvetoucích rostlin nebo keřů, větvičky z jehličnatých stromů). Vždy si utrhněte jen malý kousek. 

Vše smíchejte dohromady v kelímku nebo v sáčku a přivoňte si. Co vám vůně připomíná, jak by se mohl váš parfém jmenovat? Vymyslete název, přidejte popis a taky si napište tajný seznam přísad - psst nikomu neukazovat. Zapojte do výroby parfémů celou rodinu nebo kamarády, pak můžete hádat, jaké ingredience kdo použil.


Pravidlo šetrného parfuémáře: Nezapomeňte, že rostlinky a květy mají docela práci hned z jara vyrůst. Proto pracujte na místě, kde je rostlin, květů, keřů a stromů dostatek a vždy utrhněte jen tu nejnutnější část. Ať po vás nezbude v přírodě spoušť, jak po stádu kobylek a zůstane dost krásy ke koukání i pro ostatní. Taky si ověřte, zda se nepohybujete v chráněné oblasti, kde je trhání rostlin zakázáno, tam své výtvarné objekty pouze pozorujte a foťte.Autor: Jděte ven

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.