Noční přeborníci

Poznejte nejhlubší propast v ČR a zároveň nejhlubší zatopenou jeskyni světa - Hranickou propast. Jako doma jsou tady především netopýři - šikovní letci a lovci i v té největší tmě. Vyzkoušejte si život netopýra.

Zahrajte si na netopýra
 

Jaké to je spát hlavou dolů?

Není to nepohodlné nebo náročné? Asi jo. Vyzkoušejte to. Zavěste se!
Můžete to jen tak prožít nebo si i zasoutěžit, kdo vydrží hlavou dolů nejdéle.


Opatrně
Dejte pozor, ať neschrastíte. Přece jen jste teprve začínající nezkušený netopýr. Poproste někoho z dospělích nebo větších dětí, ať vám jistí nohy a přidržují vás.


Lov poslepu

Netopýři vyráží na lov až se sešeří. Vy na tmu čekat nemusíte. Stačí vybranému netopýrovi zavázat oči a zahrát si na netopýří slepou bábu.

Jak se netopýři ve tmě orientují?
Pomocí hlasivek vydávají zvukové signály ve velmi vysokých frekvencích, tak vysokých, že je naše ucho nemůže slyšet. Signály se odráží od překážek a podle těchto ozvěn se netopýři za letu orientují. Tuto úžasnou schopnost nazýváme echolokací

Netopýří slepá bába

1. vyberte jednoho netopýra a zavažte mu oči
2. ostatní hráči budou drobní hmyzáčci, na kterých si chce netopýr pochytat

Echolokaci jako netopýr začátečník asi nedokážete. Navigovat zvukem ho tedy bude hmyz.
Zatočte s netopýrem. Nechte ho napočítat do deseti a mezitím se rozprchněte. 
Hmyz vydává vysoké zvuky a netopýr ho podle toho "vidí". Koho se dotkne, je uloven a sežrán. Dále nehraje.
Hra končí po "snědění" všech hráčů.


Kolik druhů netopýrů u nás žije?

Až 27 druhů.
Představujete si, že jste HLADKONOSÍ? Jste u nás největší! Nezapomeňte otevřít ústa při echolokaci - zesilujete tak zvuk. 
Nebo jste VRÁPOVEC? Tak to pusu zavřete. Vydáváte totiž signály nosem.
Pokud chcete létat nejrychleji, převtělte se do LÉTAVCE.


28. 8. slavíme Evropskou noc pro netopýry

a proto pořádají odborníci i nadšenci od konce léta do října mnoho akcí, kdy můžete tato tajemná zvířátka poznat osobně. Ať si vyberete besedy, noční pozorování s ultrazvukovými detektory, nebo navštívíte stanice s hendikepovanými netopýry, vždy to bude fascinující zážitek.

Například:

  • 24. 8. Vypukne ve tři hodiny Odpoledne s netopýry v Muzeu Českého krasu v Berouně vyrobíte si netopýrka a hlavně ochočené netopýry se zblízka prohlédnete, pohladíte či nakrmíte.
  • 25. 8. Vyražte na Netopýří noc na Chlumu 2018 do bývalého lomu na Chlumu, Srbsko u Berouna od 10.30 hodin. Čeká vás výstava o netopýrech, netopýří dílnička, ochočení hendikepovaní netopýři.

Akcí jsou desítky. Najděte si na internetu tu, která vás zaujme.


Lákavé je navštívit i místa, kde netopýři žijí – hrady, zámky, jeskyně nebo opuštěné štoly. Třeba v Bergfritové věži hradu Šelmberk u Mladé Vožice se potkáte s netopýrem ušatým. Jednu z nejpočetnějších kolonií netopýra velkého poznejte v bývalém benediktinském klášteře v Kladrubech na Plzeňsku. Daří se jim třeba i v hladomorně na hradě Krakovci ve středních Čechách. Míst, kde pozorovat netopýry je zkrátka spousta, při troše úsilí vypátráte i nějaké blízko vašeho bydliště.

 

Vloženo Od
Tags: pozorování pohyb zvířata

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.