Marvkolev

Dnes již vzácný a velmi zákeřný nepřítel mravenců - Mravkolev žije v písečných přesypech v Polabí. Potkat ho v přírodě je vzácnost, zato na mravence narazíte celkem snadno. Pojďte je prozkoumat. Zjistěte třeba, co mají rádi.

Pozorujte mravence

Hemžící se mraveniště nebo mravenci lezoucí po stromě představují jednu z nejúžasnějších podívaných. Pozorujte mravence na na jejich cestě lesem. Dívejte se, jak nosí náklady, nebo jim nastavte prst a nechte si je lézt po ruce. Všímejte si i různých druhů → velkých černých lesních mravenců, mravenců zahradních nebo rezavých mravenců žlutých. 


POKUS → CO MAJÍ RÁDI 

Nedaleko mraveniště nachystáme na papírové tácky kostku cukru, krajíc chleba, drobky pečiva nebo nakrájené jablko. Sledujeme, jestli mravenci naši nabídku objeví a která potravina jim nejvíc zachutná. 

HRA → NA KUKLIČKY

Vytvoříme s dětmi dvojice. Každá dvojice dostane roličku toaletního papíru. Jedno dítě papírem omotá druhé, až je celé zakuklené. Na znamení se zakuklené děti snaží dostat ven ze svých kukel. Zmačkaný papír můžeme využít do kompostu nebo na výrobu papírmašé. 

HRA → STAVBA MRAVENIŠTĚ 

V  jehličnatém lese s dostatkem šišek zkusíme postavit mraveniště. Nejprve nanosíme šišky na jedno místo, abychom pro ně nemuseli běhat moc daleko. Pak v přiměřené vzdálenosti označíme místo pro stavbu a vytvoříme dlouhou řadu dětí od zásobárny šišek k budoucímu mraveništi . Děti si podávají šišky po jedné z ruky do ruky až k poslednímu mravenečkovi, který je pokládá na zem a staví mraveniště. Můžeme hru pojmout také jako závod dvou družstev. 

POZNATEK

Mravenci patří mezi sociální hmyz – žijí vždy ve společenství, které tvoří královna, samci a dělnice. Královen, plodných samiček, může být v mraveništi několik, mají křídla a jsou z celého mraveniště největší. Menší samečci mají také křídla. Nejmenší a bez křídel jsou dělnice, kterých je v celém mraveništi nejvíce. Nová mraveniště vznikají po odletu některých samiček a samečků z původního mraveniště. Samečci po spáření zahynou. 


Autor: Chaloupky

Vloženo Od

Hledáte další zážitky v přírodě?

Inspirujte se přímo na stránkách autorů aktivit a her.